İşbirlikleri

 

İşbirlikleri

Meslek temelli öğrenim sistemini benimseyen İMA, moda endüstrisiyle pek çok alanda işbirliklerinde bulunma ayrıcalığına sahiptir ve eğitim programlarını bu ayrıcalıklı projelerle destekler.

Eğitim İşbirlikleri

İMA, öğrencilerinin profesyonel hayat ile eğitim esnasında tanışmalarına olanak sağlar ve teorik eğitimi mesleki uygulamalarla güçlendirir. Eğitimlere katılan sektör profesyonelleri, yöneticileri ve tasarımcılar sayesinde öğrencilerini uygulamalı endüstri projeleri deneyimletir.

İşlenen programın konusu ve ihtiyaçlarına göre Endüstri Projeleri ve Tasarımcı Projeleri olarak iki gruba ayrılan projelerin hedefi, program içeriğinin sektör gerçeklerini yansıtan deneyimlerle kuvvetlendirilmesidir.

Endüstri Projeleri

Endüstri projeleri, İMA’nin meslek temelli eğitim anlayışını destekleyecek şekilde, öğrencilerin moda endüstrisini içeriden bir gözle anlamalarını ve hazırlanmalarını sağlayan projelerdir. Belirli dönemlerde gerçekleşen bu projeler endüstrinin güncel konularına değinen vaka çalışmalarına ek olarak  görsel araştırmalardan tasarım geliştirmeye, malzeme seçiminden numune üretimine kadar olan tasarım sürecini gerçekte olduğu gibi örneklendirmek üzere planlanmıştır. Moda alanında eğitim alan tüm öğrencilerden, endüstriden bir firma tarafından hazırlanmış bir brief’e cevap vererek çözümler üretmeleri istenir. Böylece öğrenciler, sektörde önde gelen ve etkin bir role sahip olan bir firmanın koşulları altında çalışmanın nasıl süreçleri içerdiğini, tasarımdan üretime tüm aşamaların iş hayatında nasıl vuku bulduğunu deneyimleme fırsatı bulurlar. Yenilikçi ve araştırmacı yaklaşımlar sergileme konusunda cesaret kazanarak içinde bulunduğu endüstrinin ve pazarın koşullarını daha iyi kavrarlar.

İMA Endüstri Projeleri kapsamında moda tasarımı eğitimi alan öğrenciler, sekörün içinden bir firmadan brief alarak koleksiyonlarını tasarlarlar. Styling eğitimi alan öğrenciler eğitmenlerinin belirlediği temalar doğrultusunda mood board’larını hazırlar ve hazırlamış oldukları board’lara uygun moda çekimlerini gerçekleştirirler. Bu çekimler profesyonel model ve saç-makyaj ekiplerinin katkılarıyla editoryal bir çekim olarak gerçekleştirilir. Styling kombinleri öğrenciler tarafından, İMA’ya destek veren markaların gönderdikleri ürünler ile yapılır. Moda editörlüğü eğitimi alan öğrenciler ise eğitim boyunca gerçekleştirdikleri styling, moda makalesi yazarlığı, röportaj teknikleri, defile raporlama ve alışveriş sayfaları gibi projelerini eğitimin sonunda gruplar halinde basılı bir dergi haline getirirler. 

Detaylı Bilgi

 

Tasarımcı Projeleri

İMA Tasarımcı Projeleri, endüstriyel projeler gibi, İMA’nın meslek temelli eğitim anlayışını pekiştirmek üzere öğrencilerin endüstrinin başarılı tasarımcıları ve profesyonelleri buluşmaları, seminerler ve ortak projelerde bir araya gelmelerinden oluşur. Bu projeler kapsamında öğrenciler, sektörde tasarımın yeri ve önemini içeriden bir gözle inceleme ayrıcalığına sahip olurlar. Bu projelerin odak noktası öğrencilerin Türkiye ve uluslararası platformlarda başarı gösteren moda tasarımcıları ile ortaklaşa projeler yürüterek görsel araştırmalardan tasarım geliştirmeye, malzeme seçiminden numune üretimine kadar yaşanan tüm tasarım sürecini gerçekte olduğu gibi tanık olmalarıdır. Tasarımcı olmak, bir tasarım kimliği oluşturmak ile direkt ilişkilidir. Öğrenciler bu tasarımcı projelerinin desteğiyle yeni tasarım fikirlerini hayata geçirirken daha yenilikçi ve araştırmacı yaklaşımlar sergileme konusunda cesaretlendirilir ve içinde bulundukları sektör ve pazarın koşullarını analitik bir gözle analiz edebilme becerisi elde etmiş olurlar. Program bünyesinde gerçekleştirilen projelere ek olarak firma ve tasarımcılarla geliştirilen bağımsız projeler de gerçekleştirilir ve öğrencilerin bu projelerde yer alması teşvik edilir.
 

Detaylı Bilgi

 

Firma ziyaretleri

Polimoda, Avrupa'daki ve dünyanın dört bir yanındaki diğer önde gelen moda enstitüleriyle işbirliği içinde yürütülen çeşitli kurslara sahiptir. Bu programlar, eğitimi uluslararası bir deneyim ve kültür alışverişi ile birleştirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Staj İşbirlikleri

Kişisel ve profesyonel gelişim, İMA’da sadece program içerikleriyle sınırlı değil. İMA, çalışma hayatını yaşayarak öğrenebilmeleri için, öğrencilerine staj imkanı sunuyor. Başarı ile tamamlanan bir staj sayesinde daha okul hayatları içerisinde kariyerlerinin yönünü çizmeye başlayan İMA öğrencileri, staj esnasında değerli pratik deneyimi kazanma imkanı buluyor.

Sektörde yer alan firmalarla yakın temasta bulunan İMA, sektör işbirlikleri sayesinde öğrencilerine staj yapma imkanı da sunuyor.

Detaylı Bilgi

Burs İşbirlikleri

Moda sektörünün ihtiyaç duyduğu güncel meslek kollarını belirleyerek buna yönelik eğitim programları geliştiren İMA, aynı zamanda yaratıcı ekonomiye de katkı sağlıyor.

İMA’nın kurum kültüründe, genç yetenekleri keşfetmek, onlara parlak bir kariyer sunmak, bu yolda yürürken onları desteklemek ve sektöre tasarım alanında yetenekli gençler kazandırmak önemli yer tutar. Burs olanakları, gençlere verilen bu desteğin başında gelir.

Sektörde yer alan değerli firmaların destekleriyle oluşturulan burs havuzuyla pek çok genci meslek sahibi yaptı.

2013 yılında eğitimleri arasına kattığı Moda Tasarımında Kalıp ve Model Geliştirme Programı ile sektörün ileri düzey kalıp ve uygulama bilen ara eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflemiş, sektörden aldığı kıymetli destekler ile meslek liselerinden temel bir donanımla mezun olan yetenekli gençleri mesleki bilgi ve becerilerinin ileri seviyede geliştirilmesine katkı sağlıyor. Kalıp çıkarmadan dikişe, 3D çizimden prova tekniklerine kadar tüm modelistlik mesleğini her yönüyle ele alan programın mezunları stajlarını tamamlayarak Türkiye’nin önde gelen moda, hazır giyim  ve tekstil firmalarında işe yerleştirildi.

Detaylı Bilgi

Kariyer Desteği İşbirlikleri

Endüstriden beslenerek yine endüstriye kaynak yetiştiren bir anlayışla çalışan İMA, etkin insan kaynağının doğru noktalara yerleşmesi konusunda sorumluluğu üstlenir. Bu anlayışla verilen kariyer desteği hizmeti, İMA öğrencilerinin ve mezunlarının kendi potansiyellerini, eğilimlerini keşfetmeleri ve hedeflerini belirlemeleri için gereken desteği verir. Öğrenci ve mezunların sektörle buluşmalarına olanak sağlayan eğitim sistemini benimseyen İMA, kariyer yapmayı hedefleyen gençlerin bu alandaki girişimlerine yardımcı olur.

Bu kapsamda; öğrenci ve mezunlara kariyer planlama danışmanlığı yapılır, ‘Özgeçmiş Yazmak’ ve ‘Mülakat Teknikleri’ vb. etkili iş ve staj arama konularında bire bir görüşmeler düzenlenir. Kariyer desteği kapsamında yapılan danışmanlık çalışmalarının ardından öğrencinin ve mezunun kariyer beklentisiyle uyumlu bir firmaya yönlendirme yapılır.

Detaylı Bilgi

Etkinlik İşbirlikleri

İMA, öğrencilerinin moda, sanat ve tasarım yaklaşımlarını geliştirmek, görsel ve entelektüel altyapılarını beslemek amacıyla akademik ve sürekli eğitimlerinin yanı sıra çeşitli seminer, workshop, fuar ve sergi gibi sanata ve modaya dair değerli organizasyonlar düzenler ve ev sahipliği yapar. 

Bahçe Çicek Festivali

Bahçe

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

Detaylı Bilgi

New Gen Show

İMA, okuldan moda haftalarına hızlı bir geçiş imkanı sunar. Öğrencilerine, global moda haftaları takviminde yer alan İstanbul Moda Haftası kapsamında mezuniyet koleksiyonlarını sergileme fırsatı sunan tek okuldur. New Gen, yetenekli ve gelecek vaat eden moda tasarımcılarına profesyonel kapsamda destek vermek amacıyla İstanbul Moda Akademisi tarafından kurulmuş bir platformdur. Moda Tasarımı eğitimini tamamlamış, kendi markalarını geliştirme potansiyeline sahip genç yetenekleri moda dünyasına adım atmaya hazırlar; yaratıcılıklarını, bilgilerini ve yönetimsel becerilerini üretim dünyası ile birleştirme becerisi kazandırarak profesyonel koleksiyon hazırlaması, kendi markasını bulması ve sürdürülebilir olmaları konularında destekler. New Gen’de yer alan genç yetenekler, koleksiyonlarını Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da gösterme fırsatı yakalar. New Gen defilesinde yer alacak tasarımcılar her yıl sektörün uzman isimlerinden oluşan jüri değerlendirmesi sonucu seçilir ve ilkbahar – yaz, sonbahar – kış koleksiyonlarını sunmak üzere MBFWI’un 2 sezon takviminde yer alır.